Ministru kabineta noteikumi Nr. 294 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 261‑15 ‘Ēku iekšējā elektroinstalācija’” nosaka prasības elektroinstalācijas projektēšanai, izbūvei un pārbaudei. Šo noteikumu mērķis ir nodrošināt cilvēku un vides aizsardzību pret:
- elektriskās strāvas triecieniem un pārslodzēm;
- zibens un pārsprieguma radīto risku;
- ugunsgrēkiem, sprādzieniem un mehāniskām nelabvēlīgām ietekmēm.
Galvenās prasības elektroinstalācijas ierīkošanai
Projektējot un ierīkojot elektroinstalāciju (maiņstrāva līdz 1 kV vai līdzstrāva līdz 1 500 V), jāņem vērā ugunsbīstamības, sprādzienbīstamības un cilvēkbīstamības klasifikācija, kā arī paredzamās elektro un mehāniskās slodzes.
Obligāta instalēšana:
- Noplūdstrāvas aizsardzība (līdz 30 mA) dzīvojamās telpās (kontaktligzdas līdz 32 A, ārtelpu pieslēgumi, apgaismojuma ķēdes);
- Galvenajā ievadā individuālajām dzīvojamām ēkām jābūt aizsardzībai ar nospriegumu 300–500 mA vai alternatīviem risinājumiem.
Elektroinstalācijas ierīkošana jāveic sertificēta būvspeciālista vadībā, savukārt revīzijas un tehniskās pārbaudes — sertificētam elektrospeciālistam (atbilstoši LVS EN ISO/IEC 17024 prasībām).
Minimālie attālumi ekspluatācijas un apkalpošanas ejās jāievēro atbilstoši būvnormatīva pielikumiem (piemēram, 1 200–1 500 mm ap jūtīgajām daļām).
Īpašas prasības attiecas uz telpām ar paaugstinātu risku (vannas, ķīmiskas vides u.c.), kā noteikts būvnormatīva 3. un 4. pielikumā.
Papildprasības saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi”
Noteikumi nosaka, ka elektroinstalācija (tostarp zemējuma un zibensaizsardzības ierīces) jāizbūvē tā, lai nodrošinātu ugunsdrošību un drošu ekspluatāciju.
- Pārbaudes jāveic vismaz reizi 10 gados standarta objektos;
- Reizi 2 gados — sprādzienbīstamā vidē;
- Reizi gadā — ķīmiski agresīvās telpās.
Pārbaudēs jānosaka:
- Izolācijas pretestība;
- Cilpas “fāze–nulle” pilna pretestība;
- Zemējuma ierīču pretestība un nepārtrauktība;
- Zibensaizsardzības sistēmas pašreizējais stāvoklis;
- Elektroinstalācijas kontaktu savienojumu kvalitāte.
Par katru pārbaudi jānoformē akts, kas dokumentē rezultātus un secinājumus.
Noslēgums
Elektroinstalācijas ierīkošanā un uzturēšanā jāievēro gan LBN 261 15, gan MK noteikumi Nr. 238, lai nodrošinātu drošu, pārbaudītu un kvalitatīvu elektroinstalācijas ekspluatāciju.
Elektroinstalāciju drīkst projektēt, izbūvēt un pārbaudīt tikai sertificēti speciālisti, jānodrošina noplūdstrāvas aizsardzība, attālumu un materiālu prasību ievērošana, kā arī regulāras pārbaudes ar dokumentāciju.
Šāda pieeja garantē cilvēku, īpašuma un vides aizsardzību pret elektriskās strāvas un ugunsgrēka riskiem.